Дали Цепелин DS 8 или SW 42, бяха сред най-доброто от германската автомобилна промишленост - луксозни автомобили от марката Майбах предложани между световните войни. Тези коли са били построени от Maybach -Motorenbau GmbH, създаден на 23 март 1909, както Luftfahrzeug-Motorenbau GmbH в Бизинген (Bissingen). Автомобилите Майбах имат висок обществен имидж, на ниво с престижни коли като Mercedes-Benz 770 "Гранд Мерцедес" и тези от Ролс-Ройс, Бентли, Изота – Фрачини (Isotta-Fraschini) и други луксозни марки. Днес легендарният запазен знак на Майбах, двоен M във формата на хоризонтален триъгълник, отново застава при луксозните автомобили на най-високо ниво на технологиите. От 2002 година Maybach Manufaktur, звено на Daimler AG, отново започна производство на автомобили за тази изключителна историческа марка. историята на Майбах
Връзката между имената Даймлер и Майбах датира от първите дни на производство на автомобили. Вилхелм Майбах (Wilhelm Maybach) (1846-1929), дизайнера на първия "Мерцедес", който се появи през 1901, е вероятно най-важния сътрудник на Готлиб Даймлер (Gottlieb Daimler). Неговите иновативни идеи способстват за развитието на високо оборотен двигател с вътрешно горене, който дебютира през 1884. През следващите години, той използва множество подробни решения довели до напредъка на превозните средства от моторни карети до модерни автомобила.
Aero двигатели от езерото Констанс
Позицията на Вилхелм Майбах е отслабена в Daimler-Motoren- Gesellschaft (DMG) след като фирмата основател изчезва през 1900. Жертва на интриги, Краля на дизайнерите, както той беше почтително наричан, напуска DMG през 1907 и на 23 март 1909 основава Luftfahrzeug-Motorenbau GmbH (LMG) в Бизинген (Bissingen), с предмет на дейност производство на задвижващи системи за въздушните дирижабли на граф Цепелин. Техническият директор на новата компания е сина на Вилхелм Майбах - Карл (1879-1960), който сам разработил двигателите за въздушните дирижабли. Карл Майбах, чиито нововъведения ще формират бъдещето на автомобилите с марка Майбах и другите фирмени продукти, първоначално решава да ползва лесен за ремонт двигател със шест цилиндъра в линия. Ако двигателя се повреди във въздуха, той би могъл да бъде поправен отново само с инструментите, превозвани на борда на дирижабъла. Карл Майбах поема отговорност за технически решения на компанията върху себе си в по-голямата част, но заедно с баща си са залогът във фирмата. Най-големият акционер е Luftschiffbau Zeppelin GmbH.
Колко силно е влиянието на семейство Майбах в развитието на дружеството е видно от промените в името. Когато дружеството се премества във Фридрихшафен (Friedrichshafen) през 1912., дъщерното дружество на Цепелин се нарича просто Motorenbau GmbH. През 1918, обаче, то бе преименувано на Maybach -Motorenbau GmbH.
Карл Майбах, автомобилният мечтател
До момента през 1918 когато компанията официално се нарече Майбах, Карл Майбах беше синът чиито разработки представляваха марката. През изминалите 19-ти и началото на 20-ти век, бащата Вилхелм беше направил много силно значими изобретения, които помогнаха на автомобила за масово производство. През 20-ти век, големият му син Карл следвайки стъпките му като дизайнер и механик на прави почти същото. Роден е на 6 юли 1879, син на Вилхелм и Берта Майбах запален за механичното инженерство като дете: в Дойц (Deutz), където Карл е роден, неговият баща е работил като главен инженер по дизайна във фабрика за бензинови двигатели на Nikolaus Otto. Тъй като семейство Майбах живяло доста близо до фабриката, Карл скоро открива в конструкторските офиси и производствени цехове свой собствен интересен малък свят.
От Дойц до Лозана и Оксфорд чрез Канстат (Cannstatt)
Когато Gottlieb Daimler напуска Дойц (Deutz) през 1882, Вилхелм Майбах със семейството си го последва в Канстат (Cannstatt). Адолф (1884) и Ема (1892), по-малкия брат и сестра на Карл, са родени в Cannstatt, Карл Майбах учи в средното училище там до 1897. Вилхелм последователно насърчава интереса на сина си към всичко техническо. В съответствие със своя талант за механично инженерство и конструиране на моторни превозни средства, от 1897 до 1900 Карл събира практически опит в Daimler-Motoren- Gesellschaft и Maschinenfabrik Esslingen. След което учи машинно инженерство в Кралското строително и машинно училище в Щутгарт, откъдето получава диплома през 1902. След което работи като дизайн инженер в Ludwig Loewe & Co в Берлин , и в Централния офис за научни и технологични изследвания в Потсдам. В последствие Майбах пътува до Франция и Англия за по-нататъшно подобряване на техническите си умения в Лозана и Оксфорд и да упражни говоренето на чужди езици. След завръщането си в Германия, Карл работил в Daimler-Motoren- Gesellschaft като тест инженер и асистент на баща му от 1904 до 1906.
Изобретения за честта на семейството
Работата за DMG е чудесна възможност за Майбах. В същото време той е бил свидетел как баща му Вилхелм пострадал от интригите плетени от ръководството. Неговите отговорности са ограничени, неговите качества се поставят под въпрос, както и новите разработки попадат под критика. Една от тези нови разработки е шест цилиндровата спортна кола на Daimler , която се разработва между 1905 и 1906. Тази кола е била единственият автомобил, върху който Вилхелм и Карл Майбах са работил заедно. Бъдещите автомобили от марката Майбах са самостоятелна работата на Карл Майбах. От друга страна, той винаги е възприемал своята работа като начин за постигане на признание и реабилитиране на баща му. През 1906 Карл отново сменя работодателя си. Той се премества в Saint-Ouen във Франция (близо до Париж), на Societé d’Atelier de Construction de Comte Henri de Lavalette, за да конструира автомобил с двигател от 150 к.с. (110 кВт). През цялото време той поддържа професионална кореспонденция с баща си. След като Вилхелм Майбах напуснал работа при DMG, тази компания съвместно с компанията Опел , чиято фабрика за производство била в Rüsselsheim (Рюселхайм), обмисляли проектирането на нови автомобили. Но Майбах старши се заинтригувал много повече от дирижаблите на граф Цепелин. На 1 ноември 1909 синът му поема ръководство на техническият отдел на Luftfahrzeug-Motorenbau GmbH (LMG) в Bissingen (Бисинген), компания за производство но двигатели за дирижабли, основана по предложение на баща му. Така и двамата Майбах стават акционери в новото дружество.
1912: Преместване до езерото Констанс
Предприятието, установено в Bissingen (Бисинген), междувременно развиващо бизнес под името Motorenbau GmbH, премества през 1912 дейността си до Friedrichshafen (Фридрихшафен) на място близо до корабостроителницата на Цепелин. През май 1918 компанията получава името Maybach -Motorenbau; а логото на компанията е двойното M, разположено вътре в куполовиден триъгълник. След Първата световна война компанията е принудена да се откаже от своите усилия за развиване и подобряване на двигателите за дирижабли - Договорът от Версай забранява изграждането на такива двигатели от немски фирми. В отговор на тава остро ограничение, през 1919 Карл Майбах започва разработване на гъвкави, компактни, високо скоростни дизелови двигатели, предназначени за разностранна употреба, включително и като двигатели за леки автомобили, каквито били бензиновите. Майбах представя първата високоскоростна дизелова разработка за железниците през 1924. Тези мощни двигатели постепенно навлизат все повече в употреба наред с другите нововъведения в първата високоскоростна пътническа железница на германската Reichsbahn, подобно на "Fliegender Hamburger ". Но тези двигатели също са били монтирани и в кораби. Maybach -Motorenbau GmbH (името на фирмата от 1918) планира да продава тези двигатели за леки автомобили на различни производители на автомобили в Германия и в чужбина - следвайки бизнес модел, който беше приложен по-рано за двигателите за дерижабли и самолети.
1919: експериментална кола като „ядро” за изграждане на луксозни автомобили
Първият Майбах двигател за лек автомобил е шест -цилиндров със странични клапани модел W 1, който развива 46 к.с. (34 кВт) при 2000 об. /мин. За да го тестват, през 1919 инженерите на Майбах конструират тестова кола, която също е била обозначена като W 1. От историческа гледна точка, това поставя началото на производството на автомобили с марката име Майбах - макар че хората от Friedrichshafen (Фридрихшафен) не са имал планове в момента да произвеждат свои собствени моторни превозни средства. Следващият проект за развитие бил 5,7-литров двигател W 2, произтичащ от модела W 1. Той вече достигал 70 к.с. (52 кВт) при 2200 об. /мин.
В тест за изпитване на издържливостта шаси на Spyker - холандска марка, през 1920, оборудвано с двигателят W 2 покрил 30 000 километра за рекордно време - 37-дневен пробег. В началото на тази демонстрация на извънредна издръжливост, Майбах влязъл в договорни отношения с холандския производител Trompenburg, който конструирал автомобилите Spyker. Майбах е трябвало да достави общо 1000 W 2 двигатели за задвижване на автомобила Spyker 30/40 (C4). Но холандската фирма изпаднала във финансови затруднения и приела доставка на само 150 от заявените агрегати, без дори да успее да плати за всичките.
1921: Модел на Майбах 22/70 к.с. (W 3)
Карл Майбах решил да се заеми с производството на собствени коли, за да натовари големите производствени мощности, които са били останали без работа, в резултат на анулирането на холандската сделка. Новата автомобилна марка е готова да демонстрира своята първа собствена кола на автосалона в Берлин - Berlin Motor Show през септември 1921 - Майбах W 3. Дългото 5 метра превозно средство, което достигат скорости до 110 km/h се захранва от 70 к.с. (52 кВт) от редовия шест цилиндров W 2 двигател. Сред иновативните характеристики на W 3 били спирачна система на четирите колела с механичен компенсатор на спирачното усилие и скоростна кутия с две скорости без скоростен лост. Скоростите се превключват с крак посредством специален лост.
Проектиран за шофиране с висока надеждност и безопасност и лесна за употреба и по този начин, тази кола насочена към групата клиенти на "водачи джентълмени", както самия производител, ги описва в приложеното ръководство. Този термин се отнася до онези мъже (и жени), които управляват автомобила си повече сами, отколкото с шофьор. Майбах им предлага технически убедителна концепция концентрирана около двигателя: "Изключителната гъвкавост на двигателя, съчетана с ефективната спирачна система на четирите колела, позволява поддържането на висока средна скорост, без да се налага да карате на прекалено високите скорости," се обяснява оперативното ръководство.
Подобно на много други производители на автомобили от периода, и в Майбах гледали на разработването на автомобил самостоятелно като мерило за компетентност на ядрото на компанията. И така производителя от Friedrichshafen (Фридрихшафен) спрели да излработват шаситата си при независими специалисти като Auer (Авер) от Cannstatt ( Канстат), Josef Neuss (Йозеф Невс) от Berlin (Берлин), Franz Papler & Sohn (Франц Паплер и синове) от Cologne (Кьолн) и както обикновено - Spohn (Спон) от Ravensburg (Равенсбург). Във всички, от 1921 до 1928 компанията е произвела около 300 броя от Майбах 22/70 HP, както W 3 официално е бил наричан, на базата на конските сили и актуалната мощност. Купувачите оценяват пътните качества на колата, но също така някои я използват успешно и в моторните спортове.
1926: Майбах 27/120 к.с. (W 5)
Като втория модел заедно с 22/70 HP, през 1926 Майбах представи 27/120 к.с. с новоразработен агрегат с шест цилиндъра и обем от седем литра. Вътрешнозаводското наименование не следват системата на W 3 модела оборудван с 2 W двигателя, вместо това и двете и колата и двигателя са кръстени W 5. Тази кола е била една ранна заявка на Майбах за лидерство в класа на луксозните автомобили сред европейските производители: "Безспорно, Майбах беше звездата от шоуто," пише търговското списания Motor през 1926 при представяне на 5 W на изложението в Женева - Geneva Motor Show.
Първоначално новата кола на Майбах се предлага със скоростна кутия с две скорости, без скоростен лост, система позната от W 3. Във варианта W 5 SG от 1928 силовото предаване със превключвателен механизъм от типа „кученца” е допълнена с още две зъбни колела към групата на планетарните предавки. В резултат на това решение се появяват четири ефективни предавки за движение напред, но все още не са синхронизирани, и се превключват без съединител. От този момент 27/120 к.с. може да пътуват комфортно на дълги разстояния с максимална скорост от 130 km/h. Други производители също са използвали силовото предаване на Майбах в техните коли - включително Мерцедес-Бенц в модели 500 K, 540 K, 580 К и 770 " Grand Mercedes ".
1929: Майбах Тип 12
Изминали са осем години ст представянето на шест цилиндровия модел W 3, когато Майбах пуска първия за марката дванадесет цилиндров модел в края на 1929 - сензация на немския автомобилен пазар. Тип 12 се захранва V12 двигател със 150 к.с. (112 кВт), с работен обем от седем литра. Цилиндрите са разположени под ъгъл от 60 градуса. Опитът натрупан от конструирането на двигатели за самолети и дирижабли също помага при дизайна на V12. Майбах рекламират новия модел, на чиято радиаторна решетка отделно е закачена златна емблема "12" точно под емблемата с двойно М, като "първа класа кола". Въпреки това, Карл Майбах прави само няколко промени в шасито на новия флагман от гамата в сравнение със предшественика. Главната разликата е, че „12” е с по-ниско окачване, което води до по-изпънат изглед. Маркетинговите стратези поставят дванадесет цилиндровия Майбах като абсолютния връх, модел за корпоративни директори и висши политически фигури. Обикновено оборудвана със най-високите технологични стандарти за времето си, колата също така е имала и цена, която отговаря на това позициониране - на едно ниво с това на големите supercharged (компресорни) коли от Mercedes-Benz.
1930: Пътен Zeppelin
Една година след представянето на първия V12 модел, Майбах представя друг шедьовър в този сегмент. Майбах Цепелин DS 7 (DS (Double Six) - Двойно Шест, се отнася до вида на двигателя), напълно оборудваната луксозна кола тежеше около три тона и развиваше максимална скорост до 150 km / h. Нейните дизайнери подчертават ефективността и комфорта. Пример за това е двойното силово предаване със устройство за превключване чрез всмукателно налягане - забележително ергономичен метод за промяна на предавките от онази епоха. Името Цепелин е взето от въздушните кораби на граф Цепелин, като по този начин едновременно допринася за световната известност на първокласната немска технология. Майбах съзнателно са избрали това име за топ моделите си. Това е свидетелство за умения в маркетинговата стратегия на марката, но също така и за доверието на инженер в неговия собствен дизайн. В допълнение към седем литровата кола, името на въздушен кораб краси втори модел построен от 1930 насам: двигателя на Майбах Цепелин DS 8 е с работен обем от 7922 кубически сантиметра и развивал забележителните 200 к.с. (149 кВт). От 1938 за него на разположение е била и седемстепенна ръчна скоростна трансмисия, като лоста за превключване на предавките и разположен на волана и се превключват от задействане педала на съединителя. Въз основа на Цепелин шасито възникват други вълнуващи автомобили, като рационализирания Цепелин DS 8 с корпус изграден от Spohn (Спон) и се показан от Майбах на изложението в Берлин - Berlin Motor Show през 1933. От дванадесет цилиндровите са произведени около 200 броя за следните модели - Тип 12 (1929 до 1931), Цепелин DS 7 (1930 до 1933) и Цепелин DS 8 (1930 до 1939).
1931: Майбах W 6 модел
Заедно с флагмана на гамата 12-цилиндровия Тип 12, през 1931 Майбах представят една туристическа кола с подобна до голяма степен на Тип 12 големина и задвижвана с доказаната W 6 шест цилиндрова редова единица. Този W 6 модел е произвеждан до 1933, когато бе заменен от W 6 DSG с двойна силова трансмисия (1934-1935). Общо Майбах произвежда около 100 единици, от двата модела.
DSH модела се базира на по-напреднала концепция. Акронимът идва от „Double Six Half” "Половина Двойно Шест" - името приближава концепцията близо до V12 двигателите - и представлява новоразработен шест цилиндров двигател. 5,2-литровия агрегат доставя 130 к.с.
(97 кВт) при 3200 об./мин и е куплиран с двойно силово предаване. Около 40 единици от този автомобил са били построени от 1934 до 1937.
1935: Началото на ерата на „А” рамената
Предвид факта, че дизайнът на DSH е близък до технологията на автомобилите от предходната година, с модела SW 35 (1935) Майбах откри нова ера в кратката си историята. Колата със свободни оси (SW - swing axle ) и с независимо окачени колела се задвижва от новоразработен HL 35 3.5-литров шест цилиндров двигател, който е осигурявал 140 к.с. (104 кВт) при 4500 об. /мин.
SW 38, лансирана през 1936 и произвеждана до 1939, предлага същата напреднала технологична концепция по отношение на окачването. Майбах извади 140 к.с. (104 кВт) за своята HL 38 двигател, който вече имаше работен обем от 3,8 литра. Този шест цилиндъра гори по-малко горивото, без да прави компромис с мощността и изпълнението. И накрая, от 1940 до 1941 Майбах произвежда модела SW 42 с независимо окачване. Таи е оборудван със шест цилиндров двигател със 140 к.с., чийто работен обем е увеличен до 4,2 литра. Сред 900 коли от семейството на SW моделите, с техните купета направени от различни производители на каросерии, две коли SW 42 се открояват: след края на Втората световна война тези изключителни уникати са оборудвани със модерната тогава три обемна каросерия и са били на служба като служебни коли за висшия мениджъмънт на компанията Maybach-Motorenbau GmbH.
Края на автомобилното производство
Като цяло, около 1800 автомобила са били произведени в Maybach -Motorenbau GmbH в Friedrichshafen. Прекратяване производството на SW 42 по средата на Втората световна война слага край - на времето в което се произважда луксозна кола марка Майбах само след двадесет години. След края на войната, около 70 процента от сградите на компанията са били разрушени от бомби а преживелите съоръжения били частично демонтирани от Френските окупационни сили. От 1947 до 1951 Карл Майбах работи върху танкови двигатели за френското правителство в околностите на Париж.
През 1949 Maybach -Motorenbau GmbH във Friedrichshafen (Фридрихшафен) възобновява развитието и производствена дейност, като първоначално прави големите дизелови двигатели, предназначени за кораби и влакове. След няколко промени в собствеността между 1952 и 1960, през 1966 Maybach -Motorenbau GmbH и Mercedes-Benz Motorenbau GmbH се сливат до образуванието Maybach Mercedes-Benz Motorenbau GmbH. През 1969 дружеството се преименува Motoren- und Turbinen- Union Friedrichshafen (MTU), отпада името на "Майбах" от двигатело стройтеля. От 1996 MTU Friedrichshafen (Фридрихшафен), като подразделение отговарящо за новата Германска Аеронавтика от 1989 насам, преминава директно в структурата на Daimler-Benz AG. MTU беше продадено през 2005; от 2006 насам MTU групата оперира под ново име Tognum. Дивизията "Двигатели" на Tognum AG е със седалище на Maybachplatz 1(Майбахплац 1) в Friedrichshafen (Фридрихшафен).
Със своите две дивизии „Двигатели” и „Външна енергетиката & Компоненти” , Tognum Group е един от водещите световни доставчици на двигатели, задвижващи системи и децентрализирани енергийни инсталации. В основата на техните продукти са дизелови двигатели с мощност до 9 100 киловата, газови двигатели до 2 000 киловата, горивни клетки до 363 киловата, и газови турбини до 50 000 киловата. Продуктовата гама на "Двигатели" се състои от MTU двигатели и задвижващи системи за кораби, тежката сухопътна техника и железопътни превозни средства и военни превозни средства, както и превозна техника за нефтената и газовата индустрия. Портфолиото на "Външна енергетика & Компоненти" се състои от децентрализирани енергийни инсталации на MTU марка външна Енергетика, L'Orange инжекционни системи и Rotorion валове за витло. Енергийните инсталации включват дизелови генератори за извънредни ситуации, генератор за базово-натоварване и максимално натоварване, както и централи тип блок за комбинирано производство на топлинна и електрическа енергия на базата на газови двигатели, горивни клетки или газови турбини.
Въпреки това, Mercedes-Benz вдъхна живот обратно в автомобилната история на Maybach. През 1997 в компанията от Щутгарт възроди традицията на производство на изключителни автомобила от Friedrichshafen (Фридрихшафен) със студията " Maybach " – представителна луксозна кола представено в Токио на Tokyo Motor Show. Скоро е взето решението да се съживи Maybach като отделна търговска марка в рамките на моделите на Mercedes-Benz . През 2002 излизат първите нови Maybach модели били са представени - Maybach 57 и 62 топ автомобили, носещи с право това голямо име. През 2009 година в Детройт са представени новите модели на Maybach.
Още снимки на Майбах